Údaj o kvalitě vzduchu má význam až s látkou, místem, obdobím a referenční hodnotou. Celostátní průměr může klesat, zatímco dopravní lokalita zůstane zatížená. Stanice může měřit přesně, ale nereprezentovat ulici, kde se člověk pohybuje; plošný model zase nemusí rozlišit školu od sousední magistrály. Splnění unijního limitu navíc není totéž co dosažení přísnějšího doporučení WHO.
„Stanice měří bod. Člověk dýchá cestu. Průměr z bodů není vzduch v plicích.“
„— Jiný Kontext“
DVĚ NORMY, JEDEN VZDUCH
Představme si ministerskou poradu o ovzduší. Úředník drží tabulku EEA: ukazatel průměrné městské expozice PM2,5 v Česku klesl z 26,6 µg/m³ v období 2009–2011 na 12,2 µg/m³ v roce 2023, tedy o 54,1 procenta. Meteorolog dodá, že v roce 2024 nebyl roční imisní limit PM2,5 překročen na žádné stanici s dostatkem dat. Pneumolog namítne, že roční doporučená hodnota WHO pro PM2,5 je 5 µg/m³ a že 12,2 µg/m³ je stále 2,4násobek. Starosta údolní obce ukáže zimní ráno, kdy z komínů leží dým v kotlině, zatímco nejbližší stanice hlásí dobrý index.
Index v aplikaci je výsledkem volby látky, stanice, časového intervalu, agregace a srovnávací hodnoty. Dvě aplikace proto mohou i ze stejného zdroje vytvořit odlišnou zprávu a tentýž údaj může být vhodný pro roční trend, ale nevhodný pro dnešní ulici.
• Látka a metrika: PM2,5, PM10, NO2, benzo[a]pyren; roční průměr, denní maximum, populačně vážená expozice.
• Místo měření: pozaďová, dopravní nebo průmyslová stanice; výška sání; vzdálenost od vozovky.
• Čas: hodina inverze, otopná sezóna, roční průměr, tříletý ukazatel AEI.
• Agregace: bod, čtverec 1 km, kraj, stát, městská populace.
• Referenční hodnota: platný unijní limit, limit od roku 2030, doporučení WHO.
ZPRÁVA MUSÍ POJMENOVAT SVÉ SLEPÉ MÍSTO
EEA k roku 2022 odhadla v Česku 6 884 předčasných úmrtí přiřaditelných PM2,5 proti 13 100 v roce 2005, pokles o 48 procent. Jde o zdravotně rizikové hodnocení podle metodiky WHO Evropa, nikoli o klinickou diagnózu jednotlivce a nikoli o důkaz, že pod unijním limitem riziko mizí. Pokles je skutečný. Nula není.
Ukazatele jsou potřebné, protože nahrazují část dojmů opakovatelnou řadou. Problém vzniká ve chvíli, kdy jedno číslo začne představovat celý vzduch. V roce 2024 ČHMÚ vymezil oblasti s překročením imisních limitů bez ozonu na 1,3 procenta území, kde žije přibližně 7,4 procenta obyvatel; vymezení táhne především benzo[a]pyren.
SROVNÁVEJME STANICE, NE SLOGANY O ČISTÉM VZDUCHU
Síť lze popsat bez falešného stupně vítězů. Městské pozadí ČHMÚ, dopravní stanice, průmyslová stanice, model CAMx/EMEP/CAMS a komunitní senzor — každý má svou pracovní polohu, co ověřit a typický důvod použití. Pozaďový údaj tak nemá být bez dalšího použit jako odhad expozice dítěte v dopravním kaňonu.
Směrnice 2024/2881 stanoví pro rok 2030 roční limit PM2,5 10 µg/m³ a NO2 20 µg/m³; do té doby se používají dosavadní hodnoty 25 a 40. WHO v roce 2021 doporučila roční AQG 5 µg/m³ pro PM2,5, 15 µg/m³ pro PM10 a 10 µg/m³ pro NO2. Pokud státní zpráva konstatuje, že limity jsou plněny, znamená to splnění legislativní normy. Neznamená to dosažení hodnoty, kterou WHO doporučuje.
POZAĎOVÝ PARK NENÍ ULIČNÍ KAŇON
ČHMÚ v roce 2024 měřil pasivními vzorkovači NO2 v ulicích a u škol v Praze a Ostravě. V Praze měla kampaň na 11 ze 17 dopravních lokalit odhad ročního průměru vyšší než 40 µg/m³. Nejvyšší hodnoty: horní Ječná u Sokolské 58 µg/m³, V Holešovičkách 57,3 µg/m³ a Plzeňská 57,2 µg/m³. Na pozaďových místech u škol byly koncentrace 2,2krát až 2,5krát nižší. To není důkaz, že pozaďové stanice lžou. Je to důkaz, že měří jiný vzduch.

Protože nelze měřit na každém rohu, doplňuje ČHMÚ stanice modelováním. Plošný model může dobře popsat oblast nebo trend, ale bez dostatečně jemného rastru a vhodných vstupů nemusí rozlišit kontrast mezi magistrálou, školou a vnitroblokem. ČHMÚ to u benzo[a]pyrenu říká otevřeně: odhad polí má mezi mapovanými látkami největší nejistotu.
BENZO(A)PYREN: KOMÍN DOMÁCNOSTI NENÍ KOMÍN ELEKTRÁRNY
Sektor domácností byl v roce 2023 dominantním emisním zdrojem: 96,6 procenta emisí benzo[a]pyrenu, 81,3 procenta PM2,5 a 63,7 procenta PM10. Na stanici Ostrava-Radvanice ZÚ klesl roční průměr benzo[a]pyrenu z 5,2 ng/m³ v roce 2023 na 1,6 ng/m³ v roce 2024 po útlumu hutní prvovýroby Liberty Ostrava. Pokles je reálný a váže se ke konkrétnímu zdroji. Není to důkaz, že lokální topeniště v aglomeraci zmizela.
Aglomerace Ostrava–Karviná–Frýdek-Místek zůstává dlouhodobě nejzatíženější oblastí; v roce 2024 bylo nadlimitním koncentracím vystaveno 80 procent jejích obyvatel. Nadlimit zde táhne především benzo[a]pyren. Praha má jiný profil: roční průměr NO2 na stanici Praha 2-Legerova 36,7 µg/m³ zůstává pod platným limitem 40 µg/m³, ale nad doporučením WHO 10 µg/m³.
APLIKACE MUSÍ UKÁZAT, ODKUD BERE ÚDAJ
Index je navigace k měření. Není to automatický důkaz o ulici. Čtyřstupňová kontrola: existence (odkud číslo je, která stanice, které ID), typ (pozadí, doprava, průmysl, model, senzor), opora (sedí interval — teď, dnes, letos), rozsah (sedí místo s místem, kde dýcháte).

Ročenka ČHMÚ za rok 2024: koncentrace většiny látek klesají, PM2,5 a PM10 na stanicích limity nepřekročily, benzo[a]pyren a ozon na části sítě ano. Rok byl teplotně mimořádně nadnormální, průměr 10,3 °C, odchylka +2,0 °C od normálu. Teplejší otopné období snižuje spotřebu paliv. To vše je pravda o tom, co ročenka měří.
KDO ZŮSTÁVÁ MIMO PRŮMĚR
Otázka „klesl průměr?" je důležitá, ale úzká. Organizace musí vědět také, kdo zůstává v ocase rozdělení: děti u tepny, domácnosti s kotlem 1. a 2. třídy, sídliště pod inverzí, průmyslová čtvrť po směru větru. Průměr může klesat proto, že se vyčistil střed, zatímco ocas drží toxicitu.
Tvrzení „jsme čistí, protože byl splněn limit" proto bez uvedení látky, místa a referenční hodnoty říká příliš málo. Celostátní průměr nevyčíslí zdravotní dopad lokálních ohnisek. V roce 2024 žilo 7,3 procenta obyvatel na území s nadlimitním benzo[a]pyrenem a stanice Legerova vykázala NO2 blízko platného limitu.
CO SLEDOVAT PODLE TOHO, KDE ŽIJETE
Trend republiky — AEI, ročenka ČHMÚ. Ulice a škola — dopravní stanice, pasivní NO2. Údolní obec — rotující stanice, senzory, palivo. Aglomerace O/K/F-M — BaP, průmysl, topeniště. Osobní větrání — stanice + vítr + čas. V českých podmínkách je nutné zvlášť ověřit otopnou sezonu.
Čtrnáct dní od dojmu k mapě: najděte nejbližší stanici ČHMÚ, její typ, ID a vzdálenost. Srovnejte roční průměr s limitem EU, limitem 2030 a WHO. V otopné sezóně sledujte denní PM2,5. Ověřte palivo v okolí a dopravní tepnu. Pokud používáte senzor, porovnejte ho s referenční stanicí. Stresový test: inverze, bezvětří, pátek odpoledne. Zapište omezení.
PRŮMĚR MŮŽE ZAKRÝT NEROVNOMĚRNOU EXPOZICI
Čím hladší průměr vznikne, tím vyšší může být cena přehlédnutí. Kotliny se obtížně vejdou do AEI. Kaňony se obtížně vejdou do pozaďové stanice. Kotle se obtížně vejdou do titulu o PM2,5. Užitečnost údaje neurčuje nejnižší hodnota ani nejhezčí barva v aplikaci. Rozlišení musí odpovídat položené otázce a jeho slepá místa mají být viditelná, pojmenovaná a zohledněná v rozhodnutí.
„Při čtení průměru se proto ptejme: Kdo zůstává mimo jeho rozlišení a podle jaké právní či zdravotní reference výsledek posuzujeme?“
„— Jiný Kontext“
KVALITA VZDUCHU ZÁVISÍ NA TOM, CO, KDE A KDY MĚŘÍME
Jedna měřicí stanice popisuje vzduch v určitém místě. Člověk ale během dne prochází ulicemi, bytem, pracovištěm a dopravou. Celostátní průměr proto není automaticky množství znečištění, které vdechuje každý obyvatel.
RŮZNÉ LÁTKY ZNAMENAJÍ RŮZNÉ PROBLÉMY
Jemný prach, oxid dusičitý a benzo[a]pyren mají jiné zdroje i zdravotní význam. Výsledek má uvést konkrétní látku, období a jednotku. Roční průměr navíc neukazuje každý krátkodobý výkyv během inverze nebo topné sezóny.
MÍSTO STANICE MĚNÍ VÝSLEDEK
Stanice v parku měří jiné prostředí než přístroj u rušné ulice nebo průmyslového areálu. V Praze byly v roce 2024 odhady oxidu dusičitého na řadě dopravních míst výrazně vyšší než na klidnějších místech u škol. Přístroj nemusí chybovat. Chyba vznikne tehdy, když jeho výsledek vydáváme za popis úplně jiného místa.

PRÁVNÍ LIMIT A ZDRAVOTNÍ DOPORUČENÍ NEJSOU TOTÉŽ
U jemných částic PM2,5 pracuje Evropská unie se zákonnými limity, zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje přísnější hodnotu. Splnění právního limitu proto ještě neznamená dosažení nejnižší doporučené zdravotní zátěže.

ZDROJE SE LIŠÍ PODLE LÁTKY A REGIONU
V některých oblastech hraje velkou roli domácí vytápění, jinde silniční doprava nebo průmysl. Pokles znečištění po omezení jednoho velkého provozu je skutečný, ale neprokazuje, že zmizely všechny ostatní zdroje.
ZÁVĚR
Při čtení údaje o kvalitě vzduchu je potřeba zjistit: jaká látka byla měřena, kde stála stanice, za jaké období se počítal výsledek a s jakou hodnotou se porovnává. Stanice měří bod. Člověk dýchá celý svůj den.
Údaj o kvalitě vzduchu má význam až s látkou, místem, obdobím a referenční hodnotou. Celostátní průměr může klesat, zatímco dopravní lokalita zůstane zatížená. Stanice může měřit přesně, ale nereprezentovat ulici, kde se člověk pohybuje; plošný model zase nemusí rozlišit školu od sousední magistrály. Splnění unijního limitu navíc není totéž co dosažení přísnějšího doporučení WHO.
1. Dvě normy, jeden vzduch
Představme si ministerskou poradu o ovzduší. Úředník drží tabulku Evropské agentury pro životní prostředí: ukazatel průměrné městské expozice PM2,5 v Česku klesl z 26,6 µg/m3 v období 2009–2011 na 12,2 µg/m3 v roce 2023, tedy o 54,1 procenta.[1] Meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu dodá, že v roce 2024 nebyl roční imisní limit PM2,5 překročen na žádné stanici s dostatkem dat, podruhé v historii měření od roku 2005.[3] Pneumolog namítne, že roční doporučená hodnota WHO pro PM2,5 je 5 µg/m3 a že 12,2 µg/m3 je stále 2,4násobek.[2] Starosta údolní obce ukáže zimní ráno, kdy z komínů leží dým v kotlině, zatímco nejbližší stanice hlásí dobrý index. Pražský radní ukáže Legerovu: roční průměr NO2 36,7 µg/m3, pod stávajícím unijním limitem 40, ale téměř čtyřnásobek doporučení WHO.[11][2]
Slovo „čistý“ zde zakrývá několik různých hodnocení. Úředník sleduje právní limit, meteorolog reprezentativnost sítě, lékař zdravotně odvozené doporučení WHO, starosta místní inverzi a radní dopravní lokalitu. Každé měřítko má jiný prostorový i právní význam.
Splnění ročního limitu PM2,5 je platná informace o legislativním hodnocení, nikoli úplný popis expozice. Závěr pro veřejnost musí uvést také zdravotní doporučení, typ stanice, sledovanou látku a zda údaj reprezentuje park, dopravní ulici nebo údolí s lokálním vytápěním.
Při srovnání je nejprve nutné určit, zda hodnotíme dlouhodobý trend, konkrétní ulici, modelovou plochu nebo vztah k doporučení WHO. Pozaďová stanice, uliční kaňon a kilometrový model nejsou zaměnitelné zdroje pro tutéž otázku.
Stanice měří bod. Člověk dýchá cestu. Průměr z bodů není vzduch v plicích.
— Jiný Kontext
Co měření a modely ukazují — a co z nich nevíme
Víme: Stanice popisují koncentraci v konkrétním místě a čase; modely doplňují prostor mezi nimi. Typ stanice, interval a modelové rozlišení určují, pro jaké srovnání je údaj použitelný.[3] Předpokládat lze: dobře validovaný model zachytí plošný trend i tam, kde stanice nestojí. Nevíme bez lokálního měření nebo podrobnějšího modelu: přesnou koncentraci na konkrétním chodníku, osobní dávku jednotlivce ani každou krátkou špičku v ulici.
2. Co všechno určuje význam jedné koncentrace
Index v aplikaci je výsledkem volby látky, stanice, časového intervalu, agregace a srovnávací hodnoty. Dvě aplikace proto mohou i ze stejného zdroje vytvořit odlišnou zprávu a tentýž údaj může být vhodný pro roční trend, ale nevhodný pro dnešní ulici.
Pět vrstev jednoho údaje o vzduchu
- Látka a metrika: PM2,5, PM10, NO2, benzo[a]pyren; roční průměr, denní maximum, populačně vážená expozice.
- Místo měření: pozaďová, dopravní nebo průmyslová stanice; výška sání; vzdálenost od vozovky a komínů.
- Čas: hodina inverze, otopná sezóna, roční průměr, tříletý ukazatel AEI.
- Agregace: bod, čtverec 1 km, kraj, stát, městská populace.
- Referenční hodnota: platný unijní limit, limit od roku 2030, doporučení WHO, jednotkové karcinogenní riziko.
Síť ČHMÚ je základem oficiálního hodnocení, ale aplikace může zvolit stanici jiného typu, než odpovídá poloze uživatele, a plošný model může vyhladit místní kontrast. Ročenka za rok 2024 současně uvádí splnění ročního limitu PM2,5 na hodnocených stanicích a 7,3 procenta obyvatel na 1,3 procenta území s nadlimitním benzo[a]pyrenem.[3] Obecný soud o „čistém vzduchu“ bez názvu látky tak spojuje dvě odlišná zjištění.
Bez tohoto řezu se při rozporu neví, kam sáhnout. Pokud klesl celostátní průměr a v údolí zůstala zima špinavá, mohl selhat prostorový výběr, ne laboratoř. Pokud stanice u silnice hlásí vysoké NO2 a park o tři sta metrů dál ne, není to podvod. Je to geografie emisí. Pokud unijní limit platí a WHO nikoli, nesrovnáváme čistotu. Srovnáváme dva různé kontrakty.
Ilustrační schéma: Řetězec mezi plícemi a tiskovou zprávou vede přes látku, stanici, interval, agregaci a práh. Přerušení v kterémkoli článku změní význam čísla, aniž by se změnilo měření.
3. Zpráva musí pojmenovat své slepé místo
Čtenáři obvykle hledají zprávu s nejvyšším podílem splněných limitů. To je rozumné, ale neúplné. Stejně důležité je, jak vypadá místo, které zpráva nevidí, zda ho lze poznat, kolik stojí jeho přehlédnutí a jestli jde o vratnou špičku, nebo o sezónu v údolí.
EEA k roku 2022 odhadla v Česku 6 884 předčasných úmrtí přiřaditelných PM2,5 proti 13 100 v roce 2005, pokles o 48 procent.[5] Jde o zdravotně rizikové hodnocení podle metodiky WHO Evropa, nikoli o klinickou diagnózu jednotlivce a nikoli o důkaz, že pod unijním limitem riziko mizí. Pokles je skutečný. Nula není.
| Druh selhání | Jak vypadá | Jak jej testovat | Co omezuje škodu |
|---|---|---|---|
| Záměna referencí | Splněný limit EU, vyšší hodnota než doporučení WHO | Srovnat tutéž koncentraci s oběma hodnotami | Oddělit legislativu od zdravotního doporučení |
| Selhání místa | Pozaďová stanice reprezentuje kaňon nebo kotlinu | Typ stanice, vzdálenost, výška sání | Dopravní a lokální měření |
| Selhání času | Roční průměr skryje inverzní týdny | Denní a hodinové řady v otopné sezóně | Smogový varovný systém |
| Selhání látky | Čisté PM2,5, vysoký benzo[a]pyren | Sledovat PAU a lokální topeniště, ne jen prach | Palivo, kotel, kontrola spalování |
Politické hodnocení proto nemůže skončit u celostátního splnění limitů. Musí ukázat také situace, které síť nebo model rozlišují hůře. Horské pozadí, dopravní kaňon a obec s lokálními topeništi mají jiné zdroje i jiné skupiny obyvatel a jeden průměr jejich expozici nerozdělí.
Při posouzení sítě je vedle technické kvality potřeba sledovat viditelnost lokálních extrémů, časové rozlišení a zastoupení zranitelných skupin. Jasně označený typ stanice může pro místní rozhodnutí nést více informace než hladká plošná mapa, která uliční kontrast nerozliší.
4. Imisní průměr nepopisuje každé místo
Ukazatele jsou potřebné, protože nahrazují část dojmů opakovatelnou řadou. Problém vzniká ve chvíli, kdy jedno číslo začne představovat celý vzduch. EEA staví Average Exposure Indicator na tříletém průměru městských pozaďových stanic. Současně tím vymezuje, co neměří: dopravní hot-spot, vesnickou inverzi, hodinovou špičku ani benzo[a]pyren.[1]
Každý test obsahuje skrytá rozhodnutí. Které stanice vstoupí do průměru? Jaký typ? Jaké období? Jaký práh? Odpověď na kteroukoli z těchto otázek může změnit větu v tiskové zprávě. V roce 2024 ČHMÚ vymezil oblasti s překročením imisních limitů bez ozonu na 1,3 procenta území, kde žije přibližně 7,4 procenta obyvatel; po zahrnutí ozonu 1,4 procenta území a 7,5 procenta obyvatel. Vymezení táhne především benzo[a]pyren. Roční PM2,5 a NO2 na stanicích limity nepřekročily.[3]
Co musí doprovodit tvrzení o čistém vzduchu
- Přesná látka, metrika a jednotka.
- Typ stanice a její reprezentativnost, ne jen název obce.
- Období: hodina, den, rok, tříletý AEI.
- Práh: EU nyní, EU 2030, WHO 2021.
- Známé mezery sítě: malá sídla, údolí, výška dýchání.
Pro místní rozhodnutí je užitečná mapa, která rozlišuje typ stanice a zdroje v obci. Krátká zimní kampaň může zachytit inverzní epizodu, ale není reprezentativní ročním průměrem. Celostátní ukazatel a lokální měření se proto doplňují; každý popisuje jiné měřítko.
5. Srovnávejme stanice, ne slogany o čistém vzduchu
Síť lze popsat bez falešného stupně vítězů. Následující mapa neříká, kdo „má pravdu o vzduchu“. Ukazuje, jaký druh práce jednotlivé vrstvy dělají, jaký kontext přinášejí a které selhání má čtenář cíleně hledat.

| Vrstva | Hlavní pracovní poloha | Co ověřit | Typický důvod použití |
|---|---|---|---|
| Městské pozadí ČHMÚ | Průměr města mimo kaňon | Zda se nevydává za ulici | Dlouhodobý trend |
| Dopravní stanice | Tepna, kaňon, křižovatka | Výška sání a vzdálenost od vozovky | NO2 a prach z dopravy |
| Průmyslová stanice | Hutě, chemie, areál | Co se v areálu změnilo | Lokální zdroj, ne „kraj“ |
| Model CAMx / EMEP / CAMS | Pokrytí bílých míst | Rozlišení a vstupní emise | Plošná mapa, ne mikroklíma |
| Komunitní senzor | Hustota v obci | Kalibrace proti referenci | Signál, ne úřední limit |
Tabulka neposuzuje kvalitu měření. Ukazuje, k jakému účelu slouží různé typy stanic a modelů. Pozaďový údaj tak nemá být bez dalšího použit jako odhad expozice dítěte v dopravním kaňonu.
Nejlepší údaj o vzduchu určuje cena jeho slepého místa. Rozhodnutí spojuje dopad, možnost odhalení, vratnost špičky a to, kdo nese následky. Poloha ani velikost prvků ve schématu nevyjadřují skóre; schéma ukazuje otázky, které musí být zodpovězeny společně.
Jak schéma číst: Pozadí, doprava, průmysl, model a senzor poskytují různé řezy téhož vzduchu. Jejich údaje lze kombinovat jen s uvedením prostoru, času a metody.
6. Limit EU není doporučená hodnota WHO
Hodnocení ovzduší používá dvě odlišné reference. Unijní limit je právně vymahatelná hodnota. Doporučení WHO je zdravotně odvozená hodnota pro populační ochranu, nikoli hranice, pod níž je riziko automaticky nulové. Směrnice 2024/2881, účinná od 10. prosince 2024, stanoví pro rok 2030 roční limit PM2,5 10 µg/m3 a NO2 20 µg/m3; do té doby se používají dosavadní hodnoty 25 a 40. Cílová hodnota benzo[a]pyrenu zůstává 1,0 ng/m3.[8] WHO v roce 2021 doporučila roční AQG 5 µg/m3 pro PM2,5, 15 µg/m3 pro PM10 a 10 µg/m3 pro NO2.[2]
| Látka | Roční limit EU (do 2030 / od 2030) | Doporučení WHO 2021 | Co v Česku číslo umí říct |
|---|---|---|---|
| PM2,5 | 25 / 10 µg/m3 | 5 µg/m3 | AEI 12,2 µg/m3 (2023) je pod starým limitem, 2,4× nad WHO[1][2] |
| PM10 | 40 / 20 µg/m3 | 15 µg/m3 | Roční limity na stanicích 2024 plněny; denní překročení na 0,003 % území[3] |
| NO2 | 40 / 20 µg/m3 | 10 µg/m3 | Stanice limity 2024 plnily; dopravní tepny zůstávají vysoko nad WHO[3][10] |
| Benzo[a]pyren | 1,0 ng/m3 | 0,12 ng/m3 jako referenční úroveň rizika | 7,3 % obyvatel na nadlimitním území (2024)[3][21] |
Pokud státní zpráva konstatuje, že limity jsou plněny, znamená to splnění legislativní normy. Neznamená to dosažení hodnoty, kterou WHO doporučuje pro dlouhodobou expozici, ani nulové zdravotní riziko. Z toho neplyne, že ČHMÚ měří špatně. Právní limit a zdravotní doporučení mají jinou funkci.
U benzo[a]pyrenu je rozlišení ještě důležitější. Hodnota 0,12 ng/m3 není „limit WHO“ ve stejném smyslu jako roční AQG u PM2,5. Jde o referenční koncentraci odvozenou z jednotkového karcinogenního rizika ve starších evropských podkladech WHO; nová unijní směrnice ji používá v systému hodnocení.[21][8] Srovnání 1,0 proti 0,12 tedy nestaví vedle sebe dva stejně postavené limity.
Podle přehledu EEA bylo v hodnoceném roce stále asi 95 procent městské populace EU vystaveno průměru PM2,5 nad 5 µg/m3.[6] Česko v tom není výjimkou. Plnění unijního limitu proto může nastat dříve než dosažení doporučené hodnoty WHO.
7. Pozaďový park není uliční kaňon
Státní síť imisního monitoringu je technicky vyspělá. Její rozmístění se řídí pravidly reprezentativnosti, nikoli cílem změřit každou křižovatku. Městské pozaďové stanice reprezentují širší městské pozadí mimo bezprostřední vliv konkrétního zdroje; dopravní stanice, například Legerova v Praze a Českobratrská v Ostravě, sledují zatížené komunikace.[3][11] Síť proto sama o sobě nedává bodové měření pro každou obec, ulici ani údolí.
ČHMÚ v roce 2024 měřil pasivními vzorkovači NO2 v ulicích a u škol v Praze a Ostravě. V Praze měla kampaň na 11 ze 17 dopravních lokalit odhad ročního průměru vyšší než 40 µg/m3. Nejvyšší hodnoty uváděla pro horní Ječnou u Sokolské 58 µg/m3, V Holešovičkách 57,3 µg/m3 a Plzeňskou 57,2 µg/m3. Na pozaďových místech u škol — ve vnitroblocích nebo zástavbě přibližně 100 metrů od tepny — byly koncentrace 2,2krát až 2,5krát nižší; pohybovaly se však na úrovni budoucího limitu 20 µg/m3 nebo nad ní. Odchylka pasivních vzorkovačů od referenční metody byla 3,7 procenta na Legerově a 9,1 procenta na Českobratrské.[10] Jde o výsledky měřicí kampaně, nikoli samy o sobě o právní vyhodnocení celé pražské sítě ani o měření každé obce.
To není důkaz, že pozaďové stanice lžou. Je to důkaz, že měří jiný vzduch. Kdo vezme park jako proxy pro kaňon, neudělá chybu v chemii. Udělá chybu v geografii.
Osobní expozici ovlivňuje také výška, pohyb člověka, vzdálenost od vozovky a čas strávený v místě. Z údaje jedné stacionární stanice proto bez dalšího nelze odvodit přesnou dávku dítěte v kočárku ani dospělého chodce. Nejde o chybu stanice, ale o rozdíl mezi imisním měřením lokality a osobní expozicí.
8. Rozlišení modelu má své meze
Protože nelze měřit na každém rohu, doplňuje ČHMÚ stanice modelováním a využívá různé modelové podklady; evropský kontext poskytují také EMEP a Copernicus CAMS.[15][16] Prostorové rozlišení se mezi produkty a úlohami liší. Plošný model může dobře popsat oblast nebo trend, ale bez dostatečně jemného rastru a vhodných vstupů nemusí rozlišit kontrast mezi magistrálou, školou a vnitroblokem ani proudění v uličním kaňonu.
ČHMÚ to u benzo[a]pyrenu říká otevřeně: odhad polí má mezi mapovanými látkami největší nejistotu, mimo jiné proto, že chybí rozsáhlejší měření v malých sídlech, která by reprezentovala vliv lokálních topenišť. Proto se používá rotace stanic, aby se za několik let proměřilo více lokalit.[3] To je poctivý limit. Není to důvod model zahodit. Je to důvod nečíst kilometrovou mapu jako ulici.
Co je potřeba testovat
První zkouška se týká rozlišení: jaký rastr, jaké emise, jaké počasí. Druhá se týká validace: kde model sedí na stanici a kde se rozchází. Třetí se týká použití. Model je dobrý k vymezení oblastí a trendů. Je špatný jako jediný důkaz, že konkrétní přechod u školy je „v pořádku“, protože čtverec má barvu limitu.
U velkého korpusu dat může být pro konkrétní místní rozhodnutí užitečnější vhodně umístěná stanice s jasně uvedeným typem než hladká mapa celého kraje. Celorepubliková mapa má jiný účel: ukazuje plošné rozdíly, ale může vyhladit kontrast jedné ulice. Z mapy samotné nelze vyvozovat záměr něco skrývat.
9. Benzo(a)pyren: komín domácnosti není komín elektrárny
Podle národní emisní inventury byl sektor domácností — vytápění, ohřev vody a vaření — v roce 2023 dominantním emisním zdrojem několika sledovaných látek: připadalo na něj 96,6 procenta emisí benzo[a]pyrenu, 81,3 procenta PM2,5 a 63,7 procenta PM10. Veřejná energetika byla významným zdrojem arsenu a SO2, doprava emisí NOx.[3] Emisní podíl za celou republiku však sám neurčuje místní koncentraci, osobní expozici ani podíl zdroje na toxicitě a zdravotní zátěži.
Spalování uhlí a nevhodného dřeva ve starších kotlech produkuje polycyklické aromatické uhlovodíky. Benzo[a]pyren se váže na jemné částice a IARC jej klasifikuje jako karcinogenní pro člověka.[19][20] Studie v moravskoslezském regionu spojovaly expozici směsi prachu a PAU s biomarkery genotoxicity; jde o konkrétní soubory a období, nikoli o důkaz, že každá obec v republice nese stejné riziko.[12] Dlouhodobé kohorty u PM2,5 ukazují vztah k mortalitě i při koncentracích pod staršími limity; Pope a kolegové shrnují více než 25 let těchto studií.[13]
Na průmyslové stanici Ostrava-Radvanice ZÚ klesl roční průměr benzo[a]pyrenu z 5,2 ng/m3 v roce 2023 na 1,6 ng/m3 v roce 2024 po útlumu hutní prvovýroby Liberty Ostrava. V roce 2025 předběžně 1,3 ng/m3.[4] Pokles je reálný a váže se ke konkrétnímu zdroji. Není to důkaz, že lokální topeniště v aglomeraci zmizela. Naopak: ČHMÚ uvádí, že lokální vytápění se na celostátních emisích benzo[a]pyrenu dlouhodobě podílí více než 95 procenty.[4]
Útlum hutní prvovýroby může vysvětlovat část změny u konkrétní průmyslové stanice, nikoli automaticky vývoj celé aglomerace. Lokální topeniště a další zdroje je nutné hodnotit odděleně; inventura emisí ani jediná stanice nedokládají sama o sobě jejich místní příspěvek v každé kotlině.
10. Ostravsko a Legerova selhávají jinak
Agregovaná statistika maže ohniska, protože sčítá různé mechanismy. Aglomerace Ostrava–Karviná–Frýdek-Místek zůstává podle ČHMÚ dlouhodobě nejzatíženější oblastí; v roce 2024 bylo nadlimitním koncentracím vystaveno 80 procent jejích obyvatel.[3] Nadlimit zde táhne především benzo[a]pyren, ne roční PM2,5 na stanicích. To je důležité: stejné procento by v jiném městě mohlo znamenat dopravu. Tady znamená směs hutí, topenišť a přeshraničního pozadí.
Praha má jiný profil. Roční průměr NO2 na stanici Praha 2-Legerova 36,7 µg/m3 zůstává pod platným limitem 40 µg/m3, ale nad doporučením WHO 10 µg/m3.[11][2] Pasivní kampaň ukázala ještě vyšší hodnoty na některých dopravních lokalitách.[10] Pro jejich výklad je třeba rozlišit emise dopravy, městské pozadí a místní podmínky proudění; samotná koncentrace neurčí podíl každého zdroje.
Dva podobné indexy mohou znamenat jiný vzduch. Index 2 v parku a index 2 v aplikaci, která čerpá z parku, zatímco stojíte na magistrále, nejsou totéž měření. Jsou totéž číslo přenesené na špatné místo.
Dva podobné indexy mohou znamenat jiný vzduch
Vezměme dvě ilustrace, ne reportáž. Lokalita A: oficiální stanice v areálu nemocnice na návrší, zeleň, pozaďový typ. Index hlásí velmi dobrou kvalitu. Lokalita B, dva kilometry vzdušnou čarou: sídliště v údolí, křižovatka, rodinné domy s kotli. Během zimní inverze zde může koncentrace PM2,5 násobně převýšit pozadí; řád inverzních špiček v kotlinách s tuhými palivy je známý z kampaní a z rotujících stanic, nikoli z celoročního průměru každé obce.[3] Rodiče v B otevřou aplikaci napojenou na A a jdou s kočárkem v domnění, že dýchají totéž.
Chyba není v senzoru A. Chyba je v přenosu reprezentativnosti. Dva kilometry v mapě nejsou dva kilometry ve vzduchu, když mezi nimi leží kopec a inverze.
11. Aplikace musí ukázat, odkud bere údaj
Před chytrým telefonem musel člověk věřit oknu a nosu. S indexem kontroluje něco složitějšího: zda zdroj existuje, zda je to správný typ stanice, zda mluví o stejné hodině a zda závěr „můžete větrat“ opravdu vyplývá z bodu, který aplikace použila. Index je navigace k měření. Není to automatický důkaz o ulici.

Roční průměr republiky, údaj pozaďové stanice a hodinová špička v kaňonu mohou být všechny správné, ale vztahují se k jinému prostoru a času. Doporučení běhat podél magistrály proto nelze opřít o celostátní nebo pozaďový údaj bez místního měření.
Čtyřstupňová kontrola indexu
- Existence: odkud číslo je, která stanice, které ID.
- Typ: pozadí, doprava, průmysl, model, nebo komunitní senzor.
- Opora: sedí interval — teď, dnes, letos?
- Rozsah: sedí místo s místem, kde dýcháte.
Komunitní síť Sensor.Community zahušťuje mapu levnými senzory PM.[14] Je to užitečný signál gradientu mezi ulicemi. Není to úřední imisní limit. Kalibrace, vlhkost a umístění na balkoně mění číslo. Výzkumný produkt je dobrý tehdy, když zkracuje cestu ke kontrole, ne když kontrolu nahrazuje.
12. Ročenka popisuje trend, ne osobní dávku
Ročenka ČHMÚ za rok 2024 je střízlivá: koncentrace většiny látek klesají, PM2,5 a PM10 na stanicích limity nepřekročily, benzo[a]pyren a ozon na části sítě ano. Rok byl teplotně mimořádně nadnormální, průměr 10,3 °C, odchylka +2,0 °C od normálu 1991–2020; teplejší otopné období snižuje spotřebu paliv. Klesají i emise. V ostravském regionu se projevil útlum Liberty.[3] To vše je pravda o tom, co ročenka měří.
Pro místní výklad jsou důležité i další údaje: podle ročenky žilo 80 procent obyvatel aglomerace O/K/F-M v oblastech s překročením alespoň jednoho imisního limitu a 7,3 procenta obyvatel republiky na území s nadlimitním benzo[a]pyrenem.[3] Pražská pasivní kampaň navíc na části dopravních lokalit naměřila odhady ročního průměru NO2 nad číselnou úrovní platného limitu; sama kampaň však nenahrazuje právní hodnocení staniční sítě.[10]
Zákon č. 201/2012 Sb. ukládá limity, informování a smogový varovný systém.[9] Nová směrnice přidá od roku 2030 tvrdší čísla a silnější právo na informace.[8] Ani zákon, ani směrnice nepromění pozaďovou stanici v měření kočárku. Mění povinnost státu. Nemění fyziku disperze.
Dlouhá řada je jako dlouhý kontext u modelu: vejde se do ní celá republika. Z toho neplyne, že každá věta v řadě je stejně použitá. Rozhodný odstavec může ležet v kapitole o benzo[a]pyrenu, zatímco titulek cituje PM2,5.
13. Kdo zůstává mimo průměr
Otázka „klesl průměr?“ je důležitá, ale úzká. Organizace musí vědět také, kdo zůstává v ocase rozdělení: děti u tepny, domácnosti s kotlem 1. a 2. třídy, sídliště pod inverzí, průmyslová čtvrť po směru větru. Průměr může klesat proto, že se vyčistil střed, zatímco ocas drží toxicitu.
EEA uvádí, že Česko je na cestě k cíli snížit předčasná úmrtí přiřaditelná PM2,5 o 55 procent do roku 2030 proti roku 2005; pokles do roku 2022 činil 48 procent.[5] Cíl je populační. Nepopisuje, zda se zisk rovnoměrně rozložil mezi park a kotlinu. Z toho neplyne, že průměr je k ničemu. Plyne z toho, že spravedlnost expozice je jiná metrika než splnění limitu.
V Evropské unii k tomu přibývá právní posun. Směrnice 2024/2881 přibližuje limity doporučením WHO, ale nedosahuje jich: PM2,5 10 proti 5 µg/m3 a NO2 20 proti 10 µg/m3.[8][2] Doporučená hodnota WHO zůstala přísnější. Česko proto může v roce 2030 plnit nové unijní limity a současně být nad AQG; oba údaje odpovídají na jinou otázku.
Místní hodnocení má vedle průměru obsahovat typ stanice, palivo, dopravu, inverze a místa pobytu zranitelných skupin. Teprve tato kombinace ukáže, koho celostátní trend dobře reprezentuje a koho nikoli.
14. Cena limitu není cena zdraví
Veřejná politika používá několik jazyků současně. Tisková zpráva sleduje splnění limitu, zdravotní hodnocení populační riziko, obec zdroje emisí a dopravní politika provoz v ulicích. Tvrzení „jsme čistí, protože byl splněn limit“ proto bez uvedení látky, místa a referenční hodnoty říká příliš málo.
Celostátní průměr nevyčíslí zdravotní dopad lokálních ohnisek. V roce 2024 žilo 7,3 procenta obyvatel na území s nadlimitním benzo[a]pyrenem a stanice Legerova vykázala NO2 blízko platného limitu.[3][11] Volba opatření proto vyžaduje znalost látky, místa a zdroje; z koncentrace v jedné ulici nelze bez zdrojové analýzy určit, zda rozhoduje doprava, vytápění nebo jejich kombinace.
Závěr je úplnější, když vedle splnění právního limitu uvádí také srovnání s doporučením WHO a omezení prostorové reprezentativnosti. Takové čtení může změnit pořadí priorit: kraj s nízkým pozadím a lokálními ohnisky není totéž co kraj s rovnoměrně rozloženou koncentrací, i když mají podobný průměr.
Do nákladů patří i kolísání. Teplá zima 2024 zlepšila čísla skrze počasí i skrze emise.[3] Pokud se stejná politika opře o jediný teplý rok, průměrná čistota není vlastností kotlů. Je vlastností února. Pokud aplikace čerpá z parku, nákladem je falešný klid v kaňonu.
Proto je užitečné hodnotit opatření podle změny koncentrace a expozice v dotčeném místě, nikoli jen podle splnění limitu na jedné stanici. K tomu musí sedět látka, místo, čas i zvolená referenční hodnota.
15. Co sledovat podle toho, kde žijete
Nejdříve je potřeba určit druh místa a vhodný zdroj dat. Následující tabulka není žebříčkem měst; ukazuje, kdy porovnat oficiální stanici s lokálním signálem ve stejném období a kdy jejich rozdíl vyžaduje další měření.
| Potřeba | První údaje | Rozhodující test | Nepřijatelná zkratka |
|---|---|---|---|
| Trend republiky | AEI, ročenka ČHMÚ | Stejná látka, stejný typ stanice, stejný práh | „Kleslo, tedy je to bezpečné“ |
| Ulice a škola | Dopravní stanice, pasivní NO2 | Vzdálenost od vozovky, výška, hodina špičky | Park jako proxy kaňonu |
| Údolní obec | Rotující stanice, senzory, palivo | Inverze, typ kotle, vlhkost dřeva | Celostátní PM2,5 jako verdikt o kotlině |
| Aglomerace O/K/F-M | BaP, průmysl, topeniště | Oddělit huť od kamen | Jedna zpráva o „Ostravsku“ |
| Osobní větrání | Stanice + vítr + čas | Odkud aplikace bere bod | Index bez ID stanice |
V českých podmínkách je nutné zvlášť ověřit otopnou sezonu. Letní ozon, zimní spalování a dopravní špička mají jiné mechanismy. Zahraniční žebříček měst neukáže palivo v konkrétní obci a někdy je správným závěrem, že nejbližší stanice dané místo nereprezentuje.
Některá města potřebují více vrstev. Jednu pro trend, druhou pro tepny, třetí pro kotle. To není selhání standardizace. Je to stejné rozhodnutí jako používat jiný teploměr v kotelně a jiný na náměstí. Podmínkou je, aby rozdělení bylo srozumitelné a aby se data nepřekládala nekontrolovaně z parku do kaňonu.
16. Krátký test, který řekne víc než celostátní průměr
První místní kontrolu lze zahájit ještě před další ročenkou. Neurčuje definitivní zdravotní riziko; ověřuje zdroj dat, typ stanice a situace, v nichž celostátní průměr nemusí obec reprezentovat.
Čtrnáct dní od dojmu k mapě
- Dny 1–2: Najděte nejbližší stanici ČHMÚ, její typ, ID a vzdálenost.
- Dny 3–4: Srovnejte roční průměr s limitem EU, limitem 2030 a WHO.
- Dny 5–7: V otopné sezóně sledujte denní PM2,5; benzo[a]pyren vyhodnocujte z dostupných dlouhodobějších měření a ročenky, protože běžný denní údaj nebývá k dispozici.
- Dny 8–10: Ověřte palivo v okolí a dopravní tepnu; oddělte kotel od výfuku.
- Dny 11–12: Pokud používáte senzor, porovnejte ho s referenční stanicí, ne s pocity.
- Den 13: Stresový test: inverze, bezvětří, pátek odpoledne, nedělní topení.
- Den 14: Zapište omezení: co číslo měří, co ne, kdy ho znovu otevřít.
Tři testy lokální expozice
První je prostorový: je stanice pozaďová, dopravní, nebo průmyslová, a jak daleko leží od místa, kde dýcháte? Druhý je prahový: srovnáváte 25, 10, nebo 5 µg/m3 u PM2,5? Třetí je látkový: neřeší čistý prach problém, který drží benzo[a]pyren? Produkt, který odpoví o minutu dříve, nemusí být lepší, pokud za další hodinu nikdo nedokáže zjistit, kterou stanici použil.
Předtím, než otevřete okno podle aplikace
- Najděte ID stanice, ne jen barvu.
- Oddělte roční průměr od dnešní hodiny.
- V zimním údolí neberte městský park jako proxy.
- U školy hledejte NO2 a dopravu, nejen PM.
- U kotlů hledejte benzo[a]pyren a palivo, nejen „splněné PM2,5“.
Porovnání vyžaduje stejný týden, látku a referenční hodnotu. Modelová mapa a přímé měření jsou různé produkty; jejich rozdíl musí být výslovně uveden. Při testu samotného místa je naopak vhodné zdroj nebo metodu sjednotit.
Místní kontrola má skončit pravidlem použití: která stanice reprezentuje které místo, k čemu slouží průměr, co musí obec doměřit a kdy výsledek reviduje. Počasí, palivo i doprava se mění, proto závěr potřebuje datum.
17. Průměr může zakrýt nerovnoměrnou expozici
První generace zpráv o ovzduší prodávala odsíření. Další generace splněné limity PM. Dnešní ročenky prodávají něco většího: dojem, že republika jako celek dýchá totéž. Proto se nesoutěží jen o nižší mikrogram. Soutěží se o to, která vrstva smí mluvit za všechny ostatní.
Čím hladší průměr vznikne, tím vyšší může být cena přehlédnutí. Kotliny se obtížně vejdou do AEI. Kaňony se obtížně vejdou do pozaďové stanice. Kotle se obtížně vejdou do titulu o PM2,5. Lidé přestanou rozlišovat vlastní ulici od mapy, v níž ji vyhladili.
Průměr zůstává důležitý: dokumentuje pokles ukazatele městské expozice PM2,5 o 54,1 procenta mezi výchozím obdobím 2009–2011 a rokem 2023.[1] Místní použití k němu však musí doplnit typ stanice, palivo, dopravu a postup pro inverzní situace.
Užitečnost údaje neurčuje nejnižší hodnota ani nejhezčí barva v aplikaci. Rozlišení musí odpovídat položené otázce a jeho slepá místa mají být viditelná, pojmenovaná a zohledněná v rozhodnutí.
V okamžiku, kdy čteme ročenku, si vybíráme trend. Ve chvíli, kdy podle indexu otevíráme okno nad kotli nebo pouštíme děti k magistrále, vybíráme také novou strukturu odpovědnosti. A tehdy už otázka nezní: „Je průměrný vzduch v republice čistý?“
Při čtení průměru se proto ptejme: Kdo zůstává mimo jeho rozlišení a podle jaké právní či zdravotní reference výsledek posuzujeme?
— Jiný Kontext

